19 Listopada 2021

Jak zwiększyć bezpieczeństwo swoich danych osobowych?

Udostępnij:
Danymi osobowymi określamy wszelkie informacje pozwalające na zidentyfikowanie konkretnej osoby. Udostępniamy je w różnych sytuacjach, np. w banku, w szpitalu lub przychodni, na uczelni oraz w Internecie. Przetwarzanie czyli wszystkie operacje dokonywane na danych osobowych, regulują przepisy prawne, dlatego wszystkie instytucje i organizacje, którym je przekazujemy zobowiązane są do ich ochrony. Reguluje to RODO1.
Niezależnie od wszystkiego sami powinniśmy zrobić wszystko, żeby nasze dane osobowe nie trafiły w niepowołane ręce. Oszuści wyłudzający dane osobowe mogą je bowiem wykorzystać, żeby się wzbogacić. Podszywając się pod nas mogą próbować zaciągnąć pożyczkę, kredyt lub podpisać umowę leasingową.

W takim wypadku wezwanie do zapłaty przyjdzie do nas. Wyjaśnienie sytuacji może zająć nam sporo czasu i kosztować niemało stresu. . Dlatego warto zrobić wszystko, żeby się przed tym uchronić lub zminimalizować skutki.

Pomyśl o ochronie danych osobowych
Pierwszą zasadą, którą należy wdrożyć jest zachowanie ostrożności. Myślisz, że utrata danych osobowych i kradzież tożsamości przytrafia się tylko innym? Że wystarczy pilnować dokumentów, żeby uniknąć zagrożenia?

Niestety sprawa jest bardziej skomplikowana. Nawet jeśli dowód osobisty zawsze nosisz przy sobie, na utratę danych osobowych może narazić Cię zwykła nieuwaga lub niewiedza. W takim przypadku może okazać się, ze oszust zaciągnął kredyt na Twoje konto, kupił drogi sprzęt na raty lub zarejestrował na Ciebie firmę. Dlatego, oprócz świadomości zagrożenia, warto przyjąć jeszcze kilka zasad bezpieczeństwa.

1. Pilnuj swoich dokumentów
Pamiętaj, że zgodnie z Ustawą o dokumentach publicznych, firmy nie mogą już kopiować dowodów osobistych, paszportów, praw jazdy, kart pojazdu czy legitymacji, jeśli nie jest to prawnie uzasadnione.

2. Nie udostępniaj danych osobowych bez istotnego uzasadnienia
Zgodnie z RODO, dane osobowe można przetwarzać tylko w ściśle określonych celu, zakresie i czasie. Dlatego za każdym razem, jeśli ktoś poprosi Cię o podanie numeru PESEL, zastanów się, czy jest to uzasadnione. Na przykład, podczas zakupów w sieci sprzedawca nie potrzebuje takich danych.

3. Uważaj na oszustów wyłudzających dane w Internecie
Okres świąteczny oraz czas wyprzedaży może sprzyjać mniejszej czujności nad bezpieczeństwem  swoich danych. Z tego faktu mogą korzystać cyberprzestępcy. W czasie zakupowego szaleństwa może  wzrosnąć skala przestępstw związanych ze wzmożonym ruchem w Internecie i zainteresowaniem e-zakupami. Dlatego zakupy rób zawsze w sprawdzonych sklepach, przez oficjalne strony, które mają rozbudowany moduł opinii. Dzięki temu zyskasz pewność, że ktoś wcześniej korzystał z tej platformy.

Bezpieczeństwo danych osobowych to ważny temat również w czasie pandemii. Do tej pory oszuści próbowali bowiem podszywać się m.in. pod pracowników banków, Sanepidu, policji, Poczty Polskiej lub i firm kurierskich. W związku z tym zawsze weryfikuj komunikaty, które dostajesz. Możesz je sprawdzić na oficjalnych stronach lub dzwoniąc na infolinię instytucji, której rzekomy przedstawiciel próbuje się z Tobą skontaktować. W ten sposób masz szansę nie dać się oszukać i unikniesz przykrych konsekwencji.

4. Zadbaj o bezpieczeństwo swojego sprzętu elektronicznego
Jednym z zagrożeń dla danych osobowych są działający w sieci hakerzy. Cyberprzestępcy wykorzystują naszą nieuwagę oraz słabe zabezpieczenia sprzętu elektronicznego, z którego korzystamy na co dzień. Dlatego oprócz aktualnego oprogramowania powinniśmy także zadbać o aktualny program antywirusowy, które zablokuje instalacje wirusów. Zastosowane środki bezpieczeństwa powinny obejmować również silne hasła do logowania w serwisach, z których korzystamy.

5. Monitoruj swój numer PESEL w bazie Krajowego Rejestru Długów
Niestety nawet przestrzegając wszystkich zasad bezpieczeństwa możemy paść ofiarą wyłudzenia danych. Nie mamy bowiem wpływu na to, w jaki sposób przetwarzane informacje na nasz temat chronią podmioty, którym je powierzyliśmy. Media regularnie informują o wyciekach danych z baz firm i instytucji publicznych. Dlatego warto monitorować swój numer PESEL w bazie Krajowego Rejestru Długów BIG S.A. Dostaniemy wówczas powiadomienie w sytuacji, w której ktoś będzie próbował go wykorzystać.

Mechanizm działania jest dość prosty. Bank, firma pożyczkowa, operator telefoniczny i wiele innych instytucji zanim podpiszą umowę z nowym klientem, weryfikują, czy nie jest notowany w Krajowym Rejestrze Długów, jako osoba zadłużona. Tyle, że aby nas zweryfikować muszą najpierw uzyskać nasze pisemne upoważnienie. Jeśli więc dostaniemy SMS-a, że właśnie sprawdza nas np. jakiś bank, a my w nim nie składaliśmy wniosku o kredyt, to znak że trzeba szybko reagować

Monitorowanie swojej aktywności kredytowej w biurze informacji gospodarczej jest również rekomendowane przez Urząd Ochrony Danych Osobowych.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie reklamowy/marketingowy i ma na celu zachęcenie do nabycia usług Chroń PESEL świadczonych przez Kaczmarski Group sp. z o.o. sp. k. oraz jej partnerów, tj. KRD BIG S.A. Materiał ten nie ma charakteru doradczego i  nie powinien stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakichkolwiek decyzji. Rekomendowane jest zapoznanie się ze szczegółowymi zasadami świadczenia usług Chroń PESEL, określonymi w odpowiednich Regulaminach, Ogólnych Warunkach, Warunkach ubezpieczenia oraz Cennikach (dostępnych na stronach internetowych chronpesel.pl).

Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i rady ( UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia  dyrektywy 95/46/WE (RODO).
Wróć do porad