19 Listopada 2021

Jak ustrzec się przed kradzieżą danych w Internecie?

Udostępnij:
Jesteśmy coraz bardziej świadomi zagrożeń czyhających na nas w sieci. Świadczą o tym wyniki badań przeprowadzonych przez ekspertów1. Wynika z nich m.in., że 2/3 respondentów uważa, że w czasie pandemii jesteśmy bardziej narażenia na działania oszustów wyłudzających dane osobowe.
Równocześnie jednak, prawie 25 proc. ankietowanych obawia się działania hakerów wyłudzających dane osobowe, a blisko 60 proc. badanych deklaruje, że nie wie, co zrobić w przypadku utraty danych w sieci. Cyberprzestępcy wykorzystują naszą niewiedzę i brak ostrożności. Efektem tego może być kradzież naszych danych. Przykrych konsekwencji w postaci wyczyszczonego konta bankowego lub zobowiązań finansowych zaciągniętych na nasze dane można uniknąć lub zminimalizować stosując kilka zasad bezpieczeństwa.

W jaki sposób cyberprzestępcy wyłudzają dane w sieci?
Zanim jednak przejdziemy do sposobów zmniejszających ryzyko utraty danych w sieci, warto przeanalizować to, jak działają hakerzy i pozostali oszuści. Jedną z najczęściej stosowanych przez nich metod jest phishing, czyli podszywanie się pod inne osoby lub instytucje w celu kradzieży danych.

Cyberprzestępcy grasujący po sieci mogą wysyłać do nas maile lub wiadomości zachęcające do pobrania załącznika lub kliknięcia w umieszczony link. Wyłudzają również nasze dane do logowania w bankowości elektronicznej lub dane osobowe. Utrata czujności i kliknięcie w przesłany odnośnik lub pobranie załącznika może doprowadzić do instalacji szkodliwego oprogramowania, które umożliwi cyberprzestępcom przejęcie kontroli nad naszym sprzętem i dostęp do najważniejszych informacji.

Jak zmiejszyć ryzyko kradzieży danych w sieci?

1. Zawsze weryfikuj adresy stron, z których przyszła wiadomość.
Najczęściej tylko pozornie przypominają one oryginalne adresy i różnią się np. jedną literką lub rozszerzeniem maila. Warto śledzić również ostrzeżenia w mediach, ponieważ instytucje, pod które podszywają się oszuści od razu informują o tym, żeby uprzedzić potencjalnych poszkodowanych.

2. Nie pobieraj niezweryfikowanych załączników i nie klikaj w podejrzane linki.
W razie wątpliwości zakupy, transakcje bankowe lub zapisy, np. na szczepienie rób zawsze za pośrednictwem oficjalnych serwisów.

3. Używaj zróżnicowanych i silnych haseł do logowania.
O tym, jak je stworzyć piszemy tutaj. Pamiętaj także, żeby nigdy nie podawać tych informacji osobom trzecim. Zadbaj również o to, żeby nie stosować identycznego hasła w kilku serwisach. W innym wypadku, wystarczy, że hakerzy zdobędą dane jednego z nich, żeby zyskać dostęp do innych Twoich kont.

4. Zadbaj o bezpieczeństwo swojego sprzętu elektronicznego – komputera, smartfona lub tabletu.
Odpowiednie programy antywirusowe i aktualizacje systemu mogą pomóc nawet w sytuacji, w której cyberprzestępcy będą próbowali zainstalować (np. po kliknięciu w fałszywy link) szkodliwe oprogramowanie na Twoim sprzęcie. Hakerzy stale szukają jednak dziur w systemach bezpieczeństwa, dlatego ważne są także bieżące aktualizacje.

5. Zwróć uwagę na to, co publikujesz w mediach społecznościowych
Brak ostrożności w mediach społecznościowych może prowadzić do tego, że sami udostępnimy swoje dane osobowe, które oszuści będą mogli wykorzystać. Dlatego pamiętaj, żeby nigdy nie publikować zdjęć żadnych dokumentów, które zawierają dane osobowe, np. zdjęć/skanów dowodu osobistego, paszportu lub prawa jazdy.

6. Nie korzystaj z publicznych otwartych sieci Wi-Fi.

7. Nie lekceważ zagrożenia
Świadomość zagrożenia utraty danych w sieci jest pierwszym krokiem do tego, żeby podjąć odpowiednie środki bezpieczeństwa. Dlatego nie podawaj swoich danych osobowych w sytuacjach, które tego nie wymagają, np. sklep internetowy wcale nie potrzebuje Twojego numeru PESEL. Jeśli w trakcie zakupów serwis żąda podania zbyt dużej liczby  informacji na Twój temat, zastanów się, czy nie jest to przypadkiem próba wyłudzenia. Dodatkowo, jeśli tylko masz podejrzenie kradzieży danych lub padłeś ofiarą wycieku, zawsze reaguj. Zmień dotychczasowe hasło i sprawdź, czy ktoś nie próbował już wykorzystać Twoich danych.
Żeby to zrobić trzeba uruchomić monitoring swojego numeru PESEL. Możesz to zrobić szybko na ochronanaplus.pl. Po zarejestrowaniu sprawdzisz, kto w trakcie ostatnich 12 miesięcy wyszukiwał twój numer PESEL. Analiza raportu da ci odpowiedź na to, kto sprawdzał twoje dane w bazie Krajowego Rejestru Długów BIG S.A.

Badanie na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych zostało przeprowadzone w I połowie 2021 roku metodą CAWI na reprezentatywnej grupie 1007 respondentów przez IMAS International.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie reklamowy/marketingowy i ma na celu zachęcenie do nabycia usług Chroń PESEL świadczonych przez Kaczmarski Group sp. z o.o. sp. k. oraz jej partnerów, tj. KRD BIG S.A. Materiał ten nie ma charakteru doradczego i   nie powinien stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakichkolwiek decyzji. Rekomendowane jest zapoznanie się ze szczegółowymi zasadami świadczenia usług Chroń PESEL, określonymi w odpowiednich Regulaminach, Ogólnych Warunkach, Warunkach ubezpieczenia oraz Cennikach (dostępnych na stronach internetowych chronpesel.pl).
Wróć do porad