19 Listopada 2021

Czy wiesz co zrobić w przypadku utraty dowodu osobistego?

Udostępnij:
Dowód osobisty jest jednym z najważniejszych nośników naszych danych osobowych, który służy min. do potwierdzania naszej tożsamości oraz umożliwia załatwienie wielu spraw urzędowych. Z tego powodu jego utrata może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Podpowiadamy, co zrobić, jeśli zgubisz dowód osobisty?
Jak zareagować w sytuacji utraty dowodu osobistego?
Po pierwsze, zgubienie dowodu osobistego należy jak najszybciej zgłosić i zastrzec. Dzięki temu mamy szansę uniknąć problemów wynikających z tego, że nasz dowód trafił na przykład w ręce oszustów.

Utrata dowodu osobistego może być nie lada problemem również w przypadku zwykłego zgubienia, ponieważ bez tego dokumentu możemy mieć problem z załatwieniem części spraw urzędowych. Dlatego tak ważne jest, żeby w przypadku zgubienia dowodu osobistego od razu zgłosić sprawę na policję i zastrzec dokument.

Jak i gdzie zastrzec dowód osobisty?
Jeśli zgubiłeś portfel z dowodem osobistym, powinieneś jak najszybciej poinformować o zdarzeniu zastrzec dokumenty. Stracony dowód możesz zastrzec w każdym banku lub przez Internet, jeśli korzystasz z profilu zaufanego.

Dodatkowo, jeśli straciłeś dowód osobisty w wyniku kradzieży, musisz szybko zawiadomić policję. Nie ma sensu odkładać tego na później, ponieważ im szybciej to zrobisz, tym większą masz szansę na to, żeby uniknąć negatywnych konsekwencji utraty dokumentu. Możesz to zrobić w każdym komisariacie.

O zgubieniu dowodu osobistego trzeba powiadomić również urząd gminy. Dzięki temu unieważnisz stracony dokument i możesz od razu złożyć wniosek o wyrobienie nowego dowodu. Od listopada 2021 r., ze względu na wprowadzenie nowego wzoru dokumentu, wniosek o wyrobienie nowego dowodu osobistego należy złożyć osobiście w urzędzie.

Jakie są konsekwencje utraty dowodu osobistego?
Szybka reakcja na zgubienie dowodu osobistego pozwoli zmniejszyć lub uniknąć potencjalnych negatywnych konsekwencji. Oszuści posługujący się naszym dokumentem i tożsamością mogą bowiem zaciągnąć zobowiązania finansowe w postaci pożyczki lub umowy leasingowej, z którymi mierzyć się będziemy już musieli my.

Dlatego nie warto czekać, aż komornik zapuka do drzwi, tylko od razu sprawdzić swoją aktywność kredytową. Takie podejście zaleca również Urząd Ochrony Danych Osobowych, który rekomenduje założenie konta w serwisie informacji gospodarczej, co umożliwi monitorowanie naszej aktywności kredytowej.

Jak monitorować swój numeru PESEL?
Ponieważ stracony dowód osobisty może być powodem przyszłych problemów, oprócz zgłoszenia i zastrzeżenia dokumentu warto sprawdzić od razu, czy ktoś nie próbował już wykorzystać naszych danych osobowych.

Żeby to zrobić należy uruchomić monitoring swojego numeru PESEL. Możesz to zrobić szybko na ochronanaplus.pl. Po zarejestrowaniu sprawdzisz, kto w trakcie ostatnich 12 miesięcy wyszukiwał twój numer PESEL. Analiza raportu da ci odpowiedź na to, kto sprawdzał twoje dane w bazie Krajowego Rejestru Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A.

Pamiętaj, że weryfikacja numeru PESEL to standardowa procedura przed podpisaniem umowy m.in. z firmą telekomunikacyjną, pożyczkową lub leasingową. Dlatego informacja, że któraś z tych instytucji lub firm sprawdzała twoje dane w bazie KRD może świadczyć o tym, że ktoś próbował zaciągnąć zobowiązanie korzystając z twojej tożsamości.

Jak zareagować w przypadku wyłudzenia na Twoje dane osobowe?
Jeżeli w raporcie znalazła się informacja o sprawdzeniu twojego numeru PESEL przez firmę, z której usług nie korzystałeś, jak najszybciej złóż zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Poinformuj o tym także instytucję, w której wykorzystano skradzione dane.

Jak widać, we wszystkich opisanych sytuacjach najważniejsza jest szybka reakcja na utratę dowodu osobistego. Natychmiastowe zastrzeżenie dokumentów, zgłoszenie sprawy na policję i monitorowanie swojej aktywności kredytowej pomoże l zmniejszyć  negatywne skutki związane z kradzieżą lub zgubieniem dowodu osobistego.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie reklamowy/marketingowy i ma na celu zachęcenie do nabycia usług Chroń PESEL świadczonych przez Kaczmarski Group sp. z o.o. sp. k. oraz jej partnerów, tj. KRD BIG S.A. Materiał ten nie ma charakteru doradczego i   nie powinien stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakichkolwiek decyzji. Rekomendowane jest zapoznanie się ze szczegółowymi zasadami świadczenia usług Chroń PESEL, określonymi w odpowiednich Regulaminach, Ogólnych Warunkach, Warunkach ubezpieczenia oraz Cennikach (dostępnych na stronach internetowych chronpesel.pl).
Wróć do porad